Co-Curricular Activities

Our Student Activities are listed in the following categories:

Academic, Academic-Honor, Academic/Diversified Interest, Diversified Interest, Government, Performing Arts, Public Service, Social Justice, Sports and Recreation, and Visual Arts.

Click on the underlined club for more information.  Advisor contact information is firstinitiallastname@whrhs.org, e.g., vcolabella@whrhs.org.

Club List for 2016-2017 
 
ACADEMIC - HONOR    
National Art Honor Society
 Mr. Vincent Colabella Room 5
National Honor Society
 Ms.Michelle Madigan Library
Tri-M Music Honor Society
 Ms. Angela DiIorio Bird Room 96
Waksman Biology Student Scholar  Mrs. AnnMarie Johnson Room 43
   
ACADEMIC    
Academic Team  Mr. Ryan Murray  Room 313
Chemistry Olympiad  Mr. Mike Gangluff Room 310
Math League  Mrs. Carol Carty Room 26
Robotics Team 
 Mr. Mike Gangluff, Mr. Chris Gibson,
 Mr. Daryn Mount, Mr. Peter Ponzio 
Room 4
Science League - Bio 1  Mr. Drew Williams Room 42
Science League - Bio 2  Dr. Suzanne Fenstemaker Room 40
Science League - Chemistry 1/2  Mr. Mike Gangluff Room 310
Science League - Physics 1  Mr. Brian Brown Room 76
Science League - Physics 2
   
Science Bowl Club  Ms. Michelle Madigan Room 401
   
ACADEMIC/DIVERSIFIED INTEREST    
Arrowhead Newspaper
 Mrs. Kim Gajewski and
 Mr. Daniel  Larkins
Room 272
Creative Writing Club  Mrs. Katy Corrigan Room 77
Astronomy Club  Mrs. Heather Patel Room 306
Folio   Mrs. Katy Corrigan Room 77
Forensics and Investigatory Club (F.I.C.)  Dr. Georgia Fisanick Room 302



Future Business Leaders of America  Ms. Megan Finneran Room 124
Future Doctors of America   Mr. Darrin Wolsko Room 306
Video Game Programming  Mrs. Ann-Marie Linz Room 122
Lenape Yearbook Club
 Ms. Kay Platt, Ms. Rosanne Klink,
 Ms. Michelle Madigan, and
 Mr. Chris Gibson 
Room 82
Anime and Fandom Club  Ms. Leigh Brodsky Room 79
Sports Fans Club  Mrs. Jana Battiloro Room 281
Asian Culture Club  Mr. Roy Bumiller Room 74
Project 7  Ms. Colleen Roan Room 278
   
GOVERNMENT    
All School Council  Ms. Maureen Kelly
Freshman Grade Level Council   Mr. Jeff Wasserman Room 23C
Sophomore Grade Level Council  Ms. Amita Lluveres Room 279
Junior Grade Level Council   Ms. Laura Goodson Room 274
Senior Grade Level Council  Ms. Leigh Brodsky Room 23C
   
PERFORMING ARTS    
Marching Band
 Mr. Paul McCullen, Mr. Joseph Itkor,
 Mr. Eric Mezzo and Mr. Narfis Harris 
Room 92
Choral Ensembles
 Ms. Angela DiIorio Bird and
 Mr. Carl Bird
Room 96
Color Guard   Ms. Amanda Brown Room 10B
Dance Ensemble
 Ms. Annanda Carmody and
 Ms. Melissa  Markovich
South Aud
Instrument Ensemble   Mr. Paul McCullen Room 92
Jazz Ensemble  Mr. Paul McCullen
Room 92
Script & Cue  Mr. Doug Eaton Room 94
Script & Cue Stage Crew   Ms. Kate Griffin Room 96
Thespian Society  Mr. Doug Eaton Room 94
   
PUBLIC SERVICE    
Action Against Hunger  Mr. Sean New Room 116B
America/MLB Players Trust Action Team     
BELIEV Club   Ms. Amita Lluveres Room 2
Care Club  Mrs. Tara Gechtman Room 23C
Diversity Club  Mrs. Jamie Lott-Jones and Ms. Mary Sok Room 111A
Environmental Club   Ms. Kathy Haines Room 316
H2O for Life  Mrs. Caitlin Roth Room 280
INTERACT Community Service Club
 Ms. Maureen Kelly and
 Mrs. Josephine  Testa
Mtgs in PAC
Red Cross Club  Ms. Dorian Papianni Room 2
   
SOCIAL JUSTICE    
Gender and Sexuality Association   Dr. Sean DiGiovanna Room 400
Junior State of America  Mr. Sean New Room 116B
Mock Trial  Mr. Greg Biniukow Room 311
Model UN  Mr. Greg Krueger and Mrs. Lauren Krueger Room 303
Habitat for Humanity  Mrs. Lauren Krueger Room 303
   

   

 Mr. Maurice Kirchofer Room 38

 Mr. Jose Rodriguez Room 111B

 Mr. Ken Karnas Room 307

SPORTS AND RECREATION 
Ping Pong/Badminton Club
Ski Club 
Ultimate Frisbee 

CLOSE